Barwa światła – o czym pamiętać wybierając lampy?

Badania dowodzą, że dużo ludzi kompletnie nie ma pojęcia, że istnieje coś takiego, jak barwa światła. Wielu osobom po prostu wydaje się, że wszystkie żarówki są pod tym względem takie same i generują podobne oświetlenie. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie inna. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób w naszym kraju, które nie przykładają zbyt dużej uwagi do zakupów optymalnych elementów w tym względzie. Potem dzieje się zaś tak, że nieodpowiednie żarówki znajdują się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Powoduje to pogorszenie samopoczucia, łatwe wpadanie w irytację oraz trudności w skutecznym realizowaniu codziennych czynności. O czym zatem trzeba pamiętać decydując się na konkretne lampy?

Warto wiedzieć, że istnieje skala temperatury barowej. Ten parametr jest podawany w kelwinach (K). Na każdym pudełku od żarówki powinna być zamieszczona informacja o tym wskaźniku. Bardzo ważne jest to, że inne żarówki – biorąc pod uwagę temperaturę barową – powinny być umieszczane w sypialni, a inne na przykład w gabinecie, gdzie domownicy wykonują sprawy papierkowe związane na przykład z prowadzoną działalnością gospodarczą itd. Dlaczego? Trzeba podkreślić, że odpowiednio dobrane światło potrafi działać na człowieka wyciszająco i wprowadzać go w stan relaksu. Natomiast niektóre elementy z tej kategorii pobudzają i dają energię do wykonywania różnych prac.

Trzeba podkreślić, że światło generujące barwę bardzo ciepłą lub ciepłą najlepiej sprawdza się w miejscach prywatnych, gdzie domownikom zależy na odpoczynku. W związku z tym najczęściej takie elementy są montowane w sypialniach czy salonach, które służą do relaksu po ciężkim dniu spędzonym w pracy lub w szkole itp. Trzeba podkreślić, że takie produkty nie za bardzo nadają się zaś do użytkowania w łazience.

Wejdź na stronę sklepu E-klosz.pl – plafon zewnętrzny, kinkiety i wiele innych produktów oświetleniowych

Nie brakuje osób, które zastanawiają się, jakie barwy stosować do pomieszczeń, gdzie wykonuje się różne zadania, jak choćby kwestie papierkowe. Otóż trzeba podkreślić, że tam najlepiej sprawdzają się żarówki generujące światło o chłodnym odcieniu. Wszystko dlatego, że ta barwa ma działanie pobudzające do działania. Poprawia koncentrację, pobudza i przyczynia się do lepszej efektywności. Nic więc dziwnego, że takie elementy są stosowane nie tylko w gabinetach domowych, ale również w różnych miejscach związanych z firmami, przedsiębiorstwami, gdzie pożądana jest praca na wysokich obrotach.

Trzeba podkreślić, że skala temperatury barowej zawiera także światło białe, określane również neutralnym. Warto wiedzieć, że taka barwa bardzo dobrze nadaje się do zastosowań ogólnych. Między innymi świetnie sprawdza się w łazience, gdzie kobiety oraz mężczyźni poprawiają swój wygląd przed wyjściem do pracy czy na miasto itp. Bardzo istotne jest to, że żarówki generujące taką barwę nie przekłamują barw. W związku z tym obraz, który domownicy widzą w lustrze jest taki sam, jak w rzeczywistości. Warto wiedzieć, że lampy o charakterystyce chłodnej lub ciepłej tego nie zapewniają, dlatego ich zastosowanie w łazience nie jest do końca optymalne.

Post Comment