Czy i kiedy warto skorzystać ze skupu nieruchomości?

Coraz więcej osób korzysta ze skupów nieruchomości, ponieważ jest to jedyne miejsce, gdzie szybko i łatwo można sprzedać każdą nieruchomość. Wystarczy dosłownie 5 minut, aby już nawiązać kontakt ze skupem, który od razu stwierdzi czy jest wstępnie zainteresowany transakcją, a nawet może od razu podać wstępną cenę, która potem zostanie uściślona przez profesjonalnego rzeczoznawcę. Błyskawiczny odzew, prosta i przejrzysta procedura oraz wypłacenie pieniędzy od ręki to główne atuty skupów nieruchomości. Ale co jeszcze warto wiedzieć?

Kto może skorzystać ze skupu nieruchomości?

Tak naprawdę każdy kto jest właścicielem nieruchomości i chce ją sprzedać. Niestety – dla osób sprzedających, na rynku nieruchomości jest bardzo wiele ofert nie tylko mieszkań z drugiej ręki, ale przede wszystkim mieszkań i domów deweloperskich, które są dużo bardziej konkurencyjne niż nieruchomość „po kimś”. Dlatego też trudno jest samodzielnie sprzedać nieruchomość. Często trwa to miesiącami, jak nie latami. A nawet jeśli w końcu znajdzie się klient na nieruchomość to i tak trzeba będzie obniżyć cenę, a potem czekać kilka tygodni aż klient dostanie kredyt hipoteczny w banku. Dlatego też osoby, które chcą szybko sprzedać nieruchomość lub też nawet już wystawiły ją na sprzedaż, ale wciąż nie mogą znaleźć kupca mogą zgłosić się do skupu nieruchomości.

Ponadto skupy nieruchomości nie interesują się tylko mieszkaniami przeciętnej wielkości w dobrej dzielnicy. W ten sposób można sprzedać też drogie mieszkania, na które jest niskie zainteresowanie na rynku albo mieszkania w zniszczonych kamienicach, które w środku są piękne, ale z zewnątrz odstraszają wszystkich potencjalnych klientów czy przede wszystkim nieruchomości położone w nieciekawej lokalizacji. W skupie można też sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką.

Jak działa skup nieruchomości?

Zwykle wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej wybranego skupu i oczekiwać na kontakt. Czasem we wstępnym wniosku trzeba załączyć też zdjęcia nieruchomości z zewnątrz i wewnątrz. Jeżeli skup jest zainteresowany zakupem wtedy kontaktuje się z klientem rzeczoznawca, którego zadaniem jest ustalić aktualną wartość rynkową nieruchomości. Po dokonaniu oceny wartości transakcji szybki skup nieruchomości przedstawia ofertę za nieruchomość, jednak jest to kwota niższa niż wartość rynkowa. Jednakże jeśli zaproponowana kwota odpowiada klientowi to podpisywana jest umowa przedwstępna oraz wypłacany zadatek, a następnie umowa kupna-sprzedaży u notariusza. Po jej podpisaniu wypłacane są pieniądze w gotówce albo przelewem na konto bankowe. Warto wiedzieć, że prowadzeniem skupów nieruchomości zwykle zajmują się biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości.

Czy warto skorzystać ze skupu?

Niestety w skupie nie dostaniemy 100% wartości rynkowej nieruchomości. Często jest to 80-90% wartości. Ale trzeba zauważyć, że nawet sprzedając mieszkanie osobie prywatnej i tak trzeba by było obniżyć cenę, aby w ogóle znaleźć chętnego. Nie raz nawet kilkukrotnie. Ponadto samo wystawianie ofert kosztuje. Dlatego mimo, że pozornie nie jest to atrakcyjna oferta to po przeliczeniu kosztów może się okazać, że jest nie najgorsza. Do tego dochodzi jeszcze kwestia czasu. Praktycznie w ciągu kilku dni można sprzedać nieruchomość i cieszyć się pieniędzmi, co na pewno jest cenne dla wielu osób.

Post Comment