Jak ważna jest rola scenariusza w filmach i serialach?

Wydaje się, że niezwykle rozwinięty przemysł filmowy nie jest już w stanie niczym zaskoczyć widza. Po części może to być prawda, co świadczy o tym, że dobrze skonstruowany scenariusz jest dużo ważniejszy niż efekty komputerowe czy na przykład scenografia. Jak ważną rolę pełni scenariusz w dzisiejszych filmach i serialach?

O filmach i serialach można mówić wiele – zachwycać się coraz to piękniejszymi efektami komputerowymi, coraz doskonalszymi kadrami, świetną scenografią czy po prostu bardzo dobrym aktorstwem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że znaczna część sukcesu dobrego filmu czy serialu leży po stronie odpowiednio zmontowanego scenariusza i rozpisania bohaterów. Rodzi się zatem pytanie, jak ważna jest rola scenariusza w filmach i serialach?

Jak organizm

Możemy pokusić się o dobrze obrazującą metaforę – jeśli między innymi efekty komputerowe, kadry i scenografia jest ciałem filmu, to scenariusz, postacie oraz aktorstwo są jego duszą, która sprawia, że film czy serial po prostu żyje. Takie porównanie pozwala zrozumieć, jak ważny jest scenariusz – to on sprawia, że bohaterowie stają się wiarygodni, że fabuła potrafi utrzymać naszą uwagę i po prostu wciąga na kilkadziesiąt minut, sprawiając, że na chwilę zapominamy o całym świecie.

Warto podkreślić, że nawet film ze świetnymi efektami, scenografią czy kadrami nie będzie dobry, jeśli odbiorcy nie znajdą w nim dobrego scenariusza czy wiarygodnych, niepapierowych postaci. Nawet jeśli z aktorstwem nie będzie najlepiej, to dobra i angażująca fabuła jest w stanie przyćmić wszelkiego rodzaju niedostatki czy niedociągnięcia, na przykład reżyserskie.

Kinoman.co – sprawdź dostępne filmy i seriale online

W historii kinematografii możemy podać wiele przykładów filmów o skromnym budżecie, które należą do klasyki światowego kina głównie ze względu na świetne postacie i równie świetną fabułę, co oczywiście zawdzięcza ogromnej pracy włożonej w stworzenie scenariusza. Z drugiej strony – równie wiele, o ile nie więcej, znajdziemy przykładów produkcji, które mimo świetnych efektów specjalnych i tym podobnych, nie były w stanie na tyle zainteresować odbiorcę, by ten miał o nich pozytywną opinię.

Sukces tkwi w scenariuszu

Stworzenie dobrego scenariusza nie jest łatwa praktyką i wymaga od nas nie tyle dużego doświadczenia, co po prostu artystycznego wyczucia. Tym, co powinno być najmocniejszym punktem scenariusza jest logiczna spójność oraz dialogi – te powinny być z kolei pasujące do osobowości bohaterów. Oczywiście każdy gatunek filmowy rządzi się swoimi prawami. Istnieje jednak dość duży zestaw cech, które powinien posiadać każdy scenariusz, bez względu na gatunek filmu.

Można zatem wysnuć wniosek, że w ogromnym stopniu to właśnie scenariusz może być odpowiedzialny za sukces filmy, niezależnie od gatunku filmowego. Dobre dialogi i wciągająca fabuła, a także wiarygodni bohaterowie są w stanie przyćmić wszelkiego rodzaju braki w kadrach, efektach komputerowych czy scenografii. Główną przewagą filmów z dobrą fabułą jest to, że po prostu nie nudzą swojego odbiorcy.

One Comment - Write a Comment

  1. Moim zdaniem od scenariusza zależy po prostu wszystko. Jak jest dobrze napisany, to już jest to 80% dobrze wykonanej pracy 😛

    Reply

Post Comment