Nowoczesne programy – czy faktycznie ich potrzebujemy?

Wszechobecne reklamy atakują każdego dnia nowościami. Każdego dnia jesteśmy wprost zasypywani lawinami wiadomości o nowych produktach – pożytecznych lub nie – oryginalnych nurtach w modzie, przeróżnych „must have tego lata czy zimy”, oryginalnych gadżetach elektronicznych. Jesteśmy w stanie przebierać i kupować, co jedynie chcemy, ciągle nowsze oraz lepsze, jednak czy żeby na pewno potrzebne? Postęp technologiczny oraz cywilizacyjny dostarczył wielkie zmiany.

Niewątpliwie wiele z nich to zmiany na poprawniejsze, bez postępu oraz wynalazków nie wolno by było choćby leczyć pewnych schorzeń lub kuracja byłaby trudniejsza – na przykład to naturalnie dzięki laparoskopowi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych stało się o niebo wygodniejsze i mniej wyczerpujące dla pacjentów. Lecz większość tego, co zaoferował nam postęp, to rzeczy całkowicie zbędne, bowiem jakkolwiek komputer wyprodukowany wczoraj nie różni się aż tak nadzwyczaj od tego, który zszedł z linii wytwórczej dzisiaj.

Czemu wobec tego producenci mówią coś innego? To łatwe – by więcej sprzedać oraz więcej zarobić! Kiedyś towary produkowano po to, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, teraz za pomocą reklamy wywiera się w ludziach potrzeby, jakich wcześniej nie odczuwali, aby zagwarantować sobie rynek zbytu na bezustannie innowacyjne produkty, których bez reklamy z pewnością nikt by nawet nie zauważył.
Znane powiedzenie uczy, że poprawniejsze jest wrogiem odpowiedniego, co świadczy, że jeśli coś jest dobre, to nie należy próbować tego poprawiać, albowiem wolno to tylko zepsuć. Jakkolwiek czy na pewno? Jeżeli tak by było, to wszelki postęp techniczny nie miałby najmniejszego sensu a nauka prawa bytu. A niemniej jednak przedstawiciele nauki i specjaliści z dziedziny technologii od wieków nie ustają w wymyślaniu coraz to innowacyjnych wynalazków. Czy są one niepomocne? Jak najbardziej, że są niezbędne. To naturalnie dzięki wynalazkom życie ludzkie staje się coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. Jakkolwiek gdyby nie bracia Lumiere – prekursorzy współczesnej kinematografii – dzisiaj nie moglibyśmy korzystać z seansów kinowych lub oglądać filmów w mieszkaniu.

Post Comment